لیزرهای دایود سه طول موجی

لیزرهای دایود سه طول موجی. اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند. رشد موهای ناخواسته در قسمت‌های مختلف بدن، یکی از نگرانی‌های رایج زیبایی است. به ویژه در نواحی قابل مشاهده مانند صورت. یکی از روش های خلاصی از شر موهای زائد استفاده از دستگاه های لیزر است.

لیزر دایود

چرا استفاده از لیزرهای دایود سه طول موجی رایج شد؟

در ادامه به بررسی این مطلب که چگونه روند پیشرفت لیزر موی زائد به سمت تولید و ساخت لیزرهای دایود سه طول موجی رفت می پردازیم.

عمق نفوذ سه طول موج دایود، الکساندرایت، اندیگ

اساس کار لیزر موی زائد

 

لیزر موهای زائد بر اساس اصل جذب نور توسط ملانین مو است. جذب نور گرما ایجاد می‌کند و باعث آسیب واحد فولیکولی می شود. دانشمندان انواع مختلفی از دستگاه های لیزر در طول سال ها مورد مطالعه و توسعه قرار دادند، از جمله الکساندریت با پالس بلند، لیزرهای دایود و Nd:YAG .

لیزرهای دایود مورد استفاده در رفع موهای زائد طول موج ۸۱۰ نانومتر ساطع می‌کردند، که نزدیک به طول موج لیزر الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر) است. که این طول موج استاندارد طلایی برای رفع موهای زائد محسوب می شود.

چالش مهم در لیزر موی زائد

 

از بین بردن موهای زائد در بیماران با انواع پوست تیره با لیزرهای دایود ۸۱۰ نانومتری یا لیزر الکساندرایت ۷۵۵ نانومتری، عمدتاً به دلیل جذب بالای ملانین پوست مشکل است.

 اغلب برای جلوگیری از سوختگی پوست، از انرژی پایین تر استفاده می شود، اما این رویکرد همچنین، اثربخشی این روش را به ویژه برای موهای نازک تر و کم رنگدانه مانند موی صورت، کاهش می دهد. بنابراین، درمان موهای نازک و کم رنگدانه در بیماران با پوست تیره همچنان یک چالش مهم با لیزرهای معمولی است.کاهش اثربخشی حذف موهای نازک در پوست‌های تیره مشاهده می شود.

به علاوه، این فرضیه وجود دارد که لیزرهای دایود کم‌توان که با انرژی کم کار می‌کنند. ممکن است منجر به آسیب حرارتی زیردرمانی به فولیکول مو شود و چرخه رشد فولیکول را تحت تأثیر قرار دهد و به جای تخریب مو باعث رشد مو شود. برای کاهش عرض پالس، لیزرهای دایود معمولی از اندازه اسپات سایز کوچک استفاده می کنند که روند درمان را طولانی می کند.

لازمه ی موثر درمان و حذف موی زائد چیست؟

 

برای درمان موثر چنین موهایی، به ویژه در نواحی صورت، پهنای پالس بسیار کوتاه و مقادیر جریان بالا مورد نیاز است. دستیابی به یک پهنای پالس کوتاه نیاز به خروجی با توان بالایی دارد. که لیزرهای دایود ۸۱۰ نانومتری معمولی موجود در بازار اغلب قادر به دستیابی به آن نیستند.

استفاده از لیزرهای دایود سه طول موجی

 

پیشرفت‌های فناوری منجر به توسعه لیزرهای دایودی با توان بالا شده است. که قادر به دستیابی به جریان‌های بالاتر و پالس‌های کوتاه‌تر در عین استفاده از اسپات سایزهای بزرگ‌تر هستند. این دستگاه های جدید به طور قابل توجهی اثربخشی کاهش دائمی مو، از جمله حذف موهای نازک و دارای رنگدانه کمتر را بهبود بخشیده اند. آنها با استفاده از مقادیر فلوئنس بالاتر و پهنای پالس کوتاه، زمان درمان کوتاه‌تر و حذف مو کارآمدتر را ممکن می‌سازند.

علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، اجرای اقدامات ایمنی برای محافظت از پوست در هنگام استفاده از مقادیر فلوئنس بالا، به ویژه برای بیماران با انواع پوست تیره مهم است. در این زمینه اخیراً دستگاه های لیزر دایود با سه طول موج به بازار معرفی شده اند.

لیزرهای دایود سه طول موجی

 

امروزه دستگاه های مختلفی مانند ترکیب متداول طول موج های ۷۵۵، ۸۱۰ و ۱۰۶۴ نانومتر در دسترس هستند مانند لیزر تیتانیوم. این فناوری یکپارچه مزیت کار با پوست تیره تر، با استفاده از مقادیر فلوئنس بالا را به دلیل نفوذ عمیق تر توسط طول موج های طولانی تر، ارائه می دهد. اخیرا از طول موج ۹۴۰ نانومتر نیز در این دستگاه ها استفاده می شود.

عمق نفوذ لیزرهای مختلف

مزیت اصلی این ترکیب این است که طول موج‌های بلندتر (۸۱۰ و ۹۴۰ نانومتر در مقایسه با ۷۵۵ و ۸۱۰ نانومتر) کمتر تحت تأثیر پراکندگی در درم قرار می‌گیرد و امکان نفوذ عمیق تر را فراهم می کند. که به طور یکنواخت موها را گرم می کند و در نتیجه ایمنی عمل را حتی در فلوئنس بالا افزایش می دهد. زیرا ملانین جذب کمتری دارد و حرارت و سوختگی اپیدرم کمتری دارد. علاوه بر این، طول موج های ۹۴۰ و ۱۰۶۴ نانومتر به طور قابل توجهی توسط آب و خون جذب می شوند. که به گرم شدن فولیکول مو در ترکیب با جذب ملانین در مو کمک می کند.

طیف جذب در کروموفورهای مختلف

نتیجه گیری

 

انجام لیزر موهای زائد بر روی پوست تیره به دلیل میزان ملانین موجود در پوست محدود می شود. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، هنگام استفاده از لیزرهای دایود استاندارد ۷۵۵ یا ۸۱۰ نانومتر، مقادیر کمتری از فلوئنس انتخاب می شود. با این حال، این رویکرد ممکن است اثربخشی این روش را محدود کند. به ویژه در هنگام درمان نواحی با موهای نازک و با رنگدانه کمتر، که اغلب در نواحی صورت وجود دارد. برای بهبود نتایج، می توان از لیزرهای دایود با سه طول موج با توان بالا استفاده کرد.

عکس های قبل و بعد استفاده از لیزر دایود سه طول موجی

 

1) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست)، بیمار تحت درمان روی گونه ها با لیزر دایود سه طول موجی (نوع پوست IV ، جلسه ۹)

۲) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) بیمار تحت درمان بر روی لب فوقانی با لیزر دایود سه طول موجی (نوع پوست V،جلسه ۱۰).

3) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) بیمار تحت درمان روی گونه ها با لیزر دایود سه طول موجی (نوع پوستV ، جلسه ۷) .
4) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) بیمار تحت درمان روی گونه ها با لیزر دایود سه طول موجی (نوع پوست IV، جلسه ۹).
5) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) بیمار تحت درامن بر روی لب فوقانی با لیزر دایود سه طول موجی(نوع پوست IV ، جلسه ۸) .
6) تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) بیمار تحت درمان روی گونه ها با لیزر دایود سه طول موجی (نوع پوست V، جلسه ۱۱).

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *